mgr (psycholog) Marta Nowak-Kulpa

MARTA NOWAK-KULPA mgr psychologii i dyplomowana psychoterapeutka ericksonowska. Członkini International Society of Hypnosis. Prowadzi własną praktykę terapeutyczną i szkoleniową. Od kilkunastu lat pracuje na oddziale chirurgii w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Współtworzy zespół rekonstrukcyjny, pod przewodnictwem prof. Adama Maciejewskiego, obejmując opieką terapeutyczną pacjentów na wszystkich etapach leczenia.
Jest propagatorką zastosowania psychoterapii ericksonowskiej w medycynie, jako ważnego elementu holistycznego leczenia. Szkoli z tego zakresu medyków w kraju i za granicą. Współpracuje z Australian Society of Hypnosis (Perth) oraz Milton H. Erickson Institute of the Bay Area (California) i Polskim Instytutem Ericksonowskim. Autorka książki pt. “Opowieści z innej bajki czyli niepamiętnik psychoterapeutki” prezentującej zapis prowadzonych przez nią procesów terapeutycznych i współautorka monografii “Transplantacje kończyny górnej i twarzy”

 

Prezentacja pt. ,,Operacja się udała, a pacjent nie chce żyć. Powikłania emocjonalne, ich konsekwencje oraz sposoby terapii” przedstawi kliniczne zastosowania psychoterapii ericksonowskiej w leczeniu pacjentów chirurgicznych.
Znany w medycynie efekt placebo wskazuje, jak przekonanie w skuteczność terapii zwiększa jej efektywność. Nocebo-przekonanie o szkodliwości kuracji, ma równie silny jak placebo rezultat. A to tylko jeden z wymiarów tego, jak dobrostan psychiczny przekłada się na zdrowienie. Skorelowane ze stresem poziomy kortyzolu czy cytokin zmieniają odpowiedź immunologiczną organizmu, zatem wspieranie prozdrowotnych przekonań pacjentów i pomoc w przezwyciężaniu ich kryzysów przekłada się na wymierne efekty terapeutyczne. Badacze są zgodni- optymiści żyją dłużej, są zdrowsi i mają więcej szczęścia. Na przykładzie zastosowanych w oddziale chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej interwencji, pokazane zostaną skuteczne sposoby obniżania poziomu stresu, lęku i poczucia bezradności, w celu zmniejszania ryzyka powikłań.
Leave a Comment

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Szczegóły